Старбак (англиски и кирибатски: Starbuck) или познат како Волонтерски Остров, е ненаселен корален атол во Тихиот Океан. Атолот е дел од Линиските Острови во Кирибати. Низ историјата атолот бил познат како Барен, Корал Квин, Хироу, Лоу Ајленд и Старв.

Сателитска снимка на Старбак.
Карта на Линиските Острови.
Рушевини од поранешната населба за ископување гвано.

Географија

уреди

Димензиите на островот се 8.9 со 3.5 километри и има вкупна површина од 1,620 хектари.[1] Старбак е низок, сув, корален остров со стрмни плажи. Низ островот има неколку солени мали лагуни, повеќето на источниот дел од атолот. Понекогаш овие лагуни се сушат и теренот може да е доста опасен.[2] На островот нема извор на свежа вода. Просечните годишни врнежи на атолот се 800 милиметри.[1]

Историја

уреди

Островот бил забележан во 1823 година од Валентајн Старбак, британски командир на китоловски брод од САД.[3] Низ историјата островот бил и под американска и британска управа. Со независноста на Кирибати, островот станал дел од новата океанска држава. На островот се ископувало гвано (птичјо ѓубриво).

Галерија

уреди

Наводи

уреди
  1. 1,0 1,1 http://www.unep-wcmc.org/sites/wetlands/starbuck.htm Архивирано на 29 септември 2007 г.. Посетено на 7 July 2008.
  2. http://www.janeresture.com/kiribati_line/starbuck.htm Архивирано на 6 мај 2017 г.. Посетено на 7 July 2008.
  3. Bryan, p. 128
  • Bryan, Jr., Edwin H. (1942); American Polynesia and the Hawaiian Chain, Honolulu, Hawaii: Tongg Publishing Company
  • Dunmore, John (1992); Who's Who in Pacific Navigation, Australia:Melbourne University Press, ISBN 052284488X

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди