Станислав Микулски

Станислав Микулски (1 мај 1929 година - 27 ноември 2014 година [1] ) бил полски актер во театар, на телевизија и филмски актер и водител на Кочо Фортуни (полската верзија на <i id="mwEg">Тркало на среќата</i> ).

Stanisław Mikulski
Роден(а)1 мај 1929(1929-05-01)
Łódź, Poland
Починал(а)27 ноември 2014(2014-11-27) (возр. 85)
Warsaw, Poland
ЗанимањеActor

Микулски ја стекнал славата за својата главна улога во телевизиската серија 1967-68 г. „<a href="https://en.wikipedia.org/wiki/Stawka_wi%C4%99ksza_ni%C5%BC_%C5%BCycie" rel="mw:ExtLink" title="Stawka większa niż życie" class="cx-link" data-linkid="38">Stawka większa niż życie</a>“ . Како резултат на тоа што бил типичен како Ханс Колс, тој се насочил кон театарската работа. Во 1983 година бил член на жирито на 13-тиот меѓународен филмски фестивал во Москва .[2]

Gr aktb aktora na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach со Варшава

Избрана филмографијаУреди

  • Godziny nadziei (1955)
  • Kanał (1956)
  • Ewa chce spać (1957)
  • Dwaj panowie N (1961)
  • Ostatni kurs (1963)
  • Skąpani w ogniu (1963)
  • Powrót na ziemię (1966)
  • Stawka większa niż życie (1967-1968)
  • Ostatni świadek (1969)
  • Samochodzik i templariusze (1971)
  • Zaczarowane podwórko (1974)
  • Sekret Enigmy (1979)
  • Miś (1980)

НаводиУреди

 1. „Hans Kloss actor Stanislaw Mikulski dies“. Polskie Radio dla Zagranicy. Посетено на 11 February 2019.
 2. „13th Moscow International Film Festival (1983)“. MIFF. Архивирано од изворникот на 7 November 2013. Посетено на 28 January 2013.

Надворешни врскиУреди