Споменик за Преспанското советување на ЦК на КПМ

споменик во Македонија

Споменик за Преспанското советување на ЦК на КПМ или само Споменик за Преспанското советување — споменик во близина на раселеното село Отешево, во непосредна близина на брегот на Преспанското Езеро, посветен на Преспанското советување на Централниот комитет на Комунистичката партија на Македонија, кое се одржало од 2 до 4 август 1943 година.[1]

Споменик за Преспанското советување на ЦК на КПМ
Викиекспедиција Преспа 43.jpg
Поглед на споменикот и спомен-плочата
Споменик за Преспанското советување на ЦК на КПМ is located in Македонија
Споменик за Преспанското советување на ЦК на КПМ
Location within Македонија
Општи податоци
ГрадОтешево
ЗемјаМакедонија
Координати40°58′53″ N; 20°54′52″ E / 40.9812912° N; 20.9145463° E / 40.9812912; 20.9145463

На советувањето присуствувале највисоките воени и политички раководители, а на кое биле донесени одлуки судбоносни за понатамошниот тек на НОБ и ПОМ, сè до заседанието на АСНОМ.[1]

Споменикот е изграден од армиран бетон. Состојбата на споменикот е лоша, бидејќи никој не го одржува и посетува.[1]

ГалеријаУреди

НаводиУреди

  1. 1,0 1,1 1,2 Митаноски, Веле (8 август 2014). „Репортажа Преспанско Езеро - жални остатоци од некогашниот втор туристички центар“. Утрински весник. Скопје: МПМ Македонија. Посетено на 30 октомври 2016.

Надворешни врскиУреди

Координати: 40°58′52″N 20°54′52″E / 40.98111° N; 20.91444° E / 40.98111; 20.91444