Сподње Језерско (словенечки: Spodnje Jezersko) — населба во Општина Језерско во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.

Сподње Језерско
Spodnje Jezersko
Skyline of Сподње Језерско
Сподње Језерско is located in Slovenia
Сподње Језерско
Сподње Језерско
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°22′54.8″N 14°28′7.3″E / 46.381889° СГШ; 14.468694° ИГД / 46.381889; 14.468694
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаЈезерско
Површина
 • Вкупна27,84 км2 (10,75 ми2)
Надм. вис.&10000000000000715200000715,2 м
Население (2020)
 • Вкупно78
 • Густина2,8/км2 (7,3/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4206