Разлика помеѓу преработките на „Керала“

Додадени 16 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: or:କେରଳ)
с (Бот: козметички промени)
! colspan="2" bgcolor="#DEFFAD" | Мапа
|-----
| colspan="2" align="center" bgcolor="#E8E8E8" | <center>[[СликаПодатотека:India-KERALA.svg|н|200п|Положба на Керала во Индија]]</center>
|}
 
Сојузната држава ''Керала'' настанала во 1956. се соединувањето на трите некогашни [[Кнежевство|кнежества]]: [[Кочин]], [[Малабар]] и [[Траванкоре]]. Името ''Керала'' значи „Земја на [[Кокосова палма|кокосовите палми]]“. На јазикот малајалам ''кера'' значи кокосова палма, која е многу честа во овој регион, додека ''алам'' значи земја.
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.kerala.gov.in/ Официјален веб-сајт на владата од Керала]
* [http://www.keralatourism.org/ Туризамот во Керала] (анг, гер, фра)
* [http://www.funonthenet.in/content/view/128/31/ Фотографии од Керала]
* [http://www.reise-photografie.de/kerala.htm Фотографии од Керала]
 
{{Индија}}
941.847

уредувања