Разлика помеѓу преработките на „Ка (фараон)“

Додаден 1 бајт ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Ка''' бил [[Прадинастички Египет|прадинастички]] [[фараон]] на [[Горен Египет]]. Владеел со [[Абидос]] и бил погребан во [[Ум ел-Каб]]. Тој најверојатно бил директниот наследник на [[Ири-Хор]] и бил наследен од [[Нармер]]. Ка бил првиот египетски крал со [[серех]].
 
== Види исто така ==
{{portalpar|Египтологија|Eye of Horus bw.svg}}
* [[Список на фараони]]
{{Ancient-Egypt-stub}}
 
[[Категорија:Фараони]]
 
 
{{Ancient-Egypt-stub}}
 
[[de:Ka (König)]]
941.847

уредувања