Источен часовен појас: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[СликаПодатотека:UnionSquareAtomicClock.JPG|мини|десно|200п|''Метроном'', јавна уметничк изложба што го покажува времето во [[Њујорк Сити]]]]
'''Источната временска зона''' ([[Англиски јазик|англиски]]: ''Eastern Time Zone'' или ''ET'') на [[Западна хемисфера|западната хемисфера]] го покрива источниот брег на [[Северна Америка]] и западниот брег на [[Јужна Америка]]. Времето е пет часа назад од [[UTC]] во [[Стандардно време|стандардното време]] ([[UTC-5]]) и четири часа во [[Летно време|летното време]] ([[UTC-4]]). Времето за оваа зона се добива од [[Средно сончево време|средното сончево време]] од [[меридијан]]от 75° западно од [[Гриничка опсерваторија|Гриничката опсерваторија]].
 
Оваа зона е два часа пред [[Планинска временска зона|планинската временска зона]] и еден час зад [[Централна временска зона (Северна Америка)|централната временска зона]].
 
=== Северна Америка ===
==== Канада ====
Во [[Канада]], следниве [[Административна поделба на Канада|провинции и територии]] се делумно под источната временска зона:
{{col-end}}
 
==== Други земји ====
Други земји што се под источната временска зона се:
* [[Панама]]
* [[Мексико]]: источната држава [[Квинтана Ро]] извесно време во 1990-тите била под EST
 
=== Јужна Америка ===
Во [[Јужна Америка]] оваа временска зона е застапена во:
* [[Колумбија]]
[[de:Zeitzone#UTC-5 bis UTC-4]]
[[en:Eastern Time Zone (North America)]]
[[fi:EDT]]
[[hu:Eastern Standard Time]]
[[nl:Eastern Standard Time]]
[[ja:東部標準時]]
[[nl:Eastern Standard Time]]
[[ru:Североамериканское восточное время]]
[[simple:Eastern Time Zone (North America)]]
[[fi:EDT]]
[[vi:Múi giờ miền Đông (Bắc Mỹ)]]
[[zh:北美东部时区]]
941.847

уредувања