Разлика помеѓу преработките на „Избори на Филипините“

с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''[[конгрес на Филипините|Конгресот]]''' или ''Kongreso'' е дводомен. [[Претставнички дом на Филипините|Претставничкиот Дом]] или ''Kapulungan ng mga Kinatawan'' има 237седишта со избрани членови еднаш во три години, од кои 212 се од самостојните листи и 23 се загарантирани со [[пропорционален систем]]. '''[[Сенат на Филипините|Сенатот]]''' или ''Senado'' има 24 членови кои се избираат на секои шест години и не преставуваат географски дистрикти или области. половина од сенато се обновува на секои три години.
 
== Надворешнин врски ==
 
* [http://www.comelec.gov.ph официјален веб сајт на изборната комисија]
* [http://psephos.adam-carr.net/countries/p/philippines/ Adam Carr's Election Archive]
* [http://www.philippinepolitics.net Portal to Philippine politics and current events dialogues]
* [http://www.i-site.ph/Databases/ElectionFiles/FastFacts/ElectionResults/commonwealth.html Election Files]
 
[[Категорија:политикиПолитики на Филипините ]]
 
[[Категорија:политики на Филипините ]]
[[en:Elections in the Philippines]]
941.847

уредувања