Дигитален видеодиск: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: tk:DVD)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{внимание}}
'''Дигитален видео диск''' [[англиски јазик|англиски]]: Digital Versatile Disc (скратено DVD) e пренесувач на податоци-оптички уред со доста поголем капацитет од неговиот претходник CD (Compact Disc). DVD е оптички диск кој се користи како средство за висококвалитетно складирање на податоци, но во масовна употреба воглавно служи за складирање [[филм]]ови. DVD изворно е препознатливо како (Digital Video Disc). DVD дисковите по големината и по изгледот се потполно идентични со CD дисковите.
 
 
Во 2000 година Јапонската компанија „Сони“ во продажба го пушти играчкиот систем Play Station 2 кој користи CD-и и DVD-и, кои покрај можноста да се играат видео игри, нудат и репродукција на ДВД филмови, што во Јапонија се покажало како полн погодок бидејки конзолата била толку евтина за нивниот пазар што достигнала пониска цена отколку на ДВД плеерите.
 
Компанијата „Сони“ на својата следна конзола Play Station3 воведува можност за репродукција на филмови со синозрачни (BLUE RAY) дискови кој се HD-DVD еден од наследниците на DVD.
 
На 15 април 2004 година компанијата „Сони“ го произведе првиот двостран диск кој има капацитет од 25 ГБ, или за околу 5 пати поголем капацитет од стандардните ДВД -и со 4,7 гб. Последната генерација на BLUE RAY дискови имаат капацитет од 15-25 ГБ за едностран двослоен запис и од 30-50 ГБ за двослоен запис.
• DVD-9 има двослоен едностран запис икапацитет 9 ГБ
 
• DVD-10 има двостран двослоен запис и капацитет од 10 ГБ
 
• DVD-18 има двостран двослоен запис и капацитет од 18 ГБ
• DVD-RW има капацитет од 4,7 ГБ, а дисковите имаат можност за преснимување на снимениот материјал
 
• DVD-RAM бара посебна единица за читање дискови од 4,7 или 9,4 ГБ снимен материјал, а таквите дискови се сместени во пластично куќиште. Дисковите со 2,6 ГБ капацитет можат да бидат извадени од куќиштето и да се користат во DVD-ROM единица, чиј најголем капацитет е 9,7 ГБ
 
• DVD+R има едностран еднослоен запис и капацитет
941.847

уредувања