Разлика помеѓу преработките на „Воден пат“

Додадени 24 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[imageПодатотека:narrowboats-at-tardebigge.jpg|thumb|right|300px|[[Каналски чамец]] на канал, [[Вустершир]], [[Англија]]]]
'''Воден пат''' е пловна [[вода|водна]] површина. Ова може да виде [[река]], [[езеро]], [[океан]] и [[канал]]. За овие води да бидат пловни, тие кмораат да исполнуваат неколку критериуми:
 
* Водниот пат мора да биде доволно длабок за [[брод|пловилата]];
* Водниот пат мора да биде доволно широк за пловилата;
* Водниот пат не треба да има пречки како [[водопад]]и и брзаци, или да има начин да ги заобиколи (како [[каналска брана|каналски брани]]);
* Струите мора да бидат доволно благи за да бродовите да пловат по план.
 
Пловилата кои користат водни патишта варираат од [[баржа|баржи]] на животинска влеча до огромни [[танкер]]и и [[прекуокенаски брод]]ови како [[крстосувач]]и.
Некогаш каналите се граделе за употреба да мали дрвени баржи влечени од [[коњ]]и и други влечни животни. Денес каналите се градат за преплов на прекуокеански бродови. ''Видете'' [[Бродски канал]].
 
== Видете исто така ==
* [[Воден транспорт]]
* [[Речен транспорт]]
* [[Листа на водни патишта]]
<!--
[[zh:水道]]
[[zh-min-nan:Chúi-lō·]]
-->
 
[[Категорија:Водни површини|Пат]]
[[simple:Waterway]]
[[uk:Водовідвід]]
<!--
[[zh:水道]]
[[zh-min-nan:Chúi-lō·]]
-->
941.847

уредувања