Видое Видичевски: Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
'''Видое Видичевски''' е поет, раскажувач, романсиер и драмски писател. Роден е на [[8 јануари 1931]] година во [[Охрид]]. Завршил Филозофски факултет во [[Скопје]]. Член на [[ДПМ]] од [[1959]] година.
 
== Литературно творештво ==
* Сини питоми утрини (поезија, 1959)
* Бреговите се немирни (драма, 1963)
* Приказни за Дамјана (раскази за деца, 2000)
 
== Награди ==
Добитник е на наградите: „РТВ Скопје“ за најдобра книга за деца и на книгоиздателството „Детска радост“.
 
{{биог-никулец}}
 
[[Категорија: Македонци|Видичевски Видое]]
[[Категорија: Македонски писатели|Видичевски Видое]]
 
[[sr:Видоје Видичевски]]
941.847

уредувања