Вена: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 13 години
с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[imageПодатотека:Veni.jpg|thumb|right|250px|''Венскиот систем во човековото тело'']]
 
'''Вените''' ([[Латински јазик|латински]] ''Venae'') се [[крвни садови]] кои ја враќаат [[крв]]та во [[срце]]то од сите делови на телото на [[животни]]те. Во крвната мрежа, повеќето животни (вклучувајќи го и [[човек]]от) имаат повеќе венски отколку [[Артерија|артериски]] садови. Кај човекот, на пример, просечно на една артерија доаѓаат два венски сада.
941.847

уредувања