Алто Парагвај (департман): Разлика помеѓу преработките

с
Бот: козметички промени
[непроверена преработка][проверена преработка]
с (Бот Додава: ja:アルト・パラグアイ県)
с (Бот: козметички промени)
'''Алто Парагвај''' ([[шпански јазик|шпански]]: ''Alto Paraguay'') е департман во [[Парагвај]]. Главен град на овој департман е [[Фуерте Олимпо]]. Во [[1992]] година департманот [[Чако (департман)|Чако]] бил споен со овој денешен департман и со тоа повторно се создал оригиналниот департман [[Олимпо (департман)|Олимпо]] кој опстојувал сè до [[1945]].
 
== Окрузи и градови ==
 
Овој департман е поделен на пет окрузи:
* [[Пуерто Каскадо]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.senatur.gov.py/Paraguay/altoparaguay.htm Информации за Алто Парагвај]
* [http://www.ventacamposparaguay.com/agriculturachacoparaguay.htm Краток опис на департманот]
{{Департмани на Парагвај}}
 
[[CategoryКатегорија:Департмани на Парагвај]]
 
[[bg:Горен Парагвай]]
941.847

уредувања