Разлика помеѓу преработките на „Евангелие според Лука“

с
нема опис на уредувањето
с
с
 
Некои современи критичари сметаат дека апостол Лука, слично како [[Апостол Матеј]], за создавањето на својот ракопис се потпирал врз основа на [[евангелие на Марко|евангелието на Марко]]. За создавањето на евангелието постојат повеќе тврдења. Се смета дека тоа било направено некаде кон 60-тите години од [[1 век]],<ref>D. R. W. Wood, New Bible Dictionary (InterVarsity Press, 1996), 704.</ref><ref>Carson, D.A.; Moo, Dougals J. (1992). "4" (in English). An introduction to the New Testament. Morris, Leon. Grand Rapids, MI: Zondervan. pp. 116. ISBN 0-310-519-40-3.</ref> или пак кон крајот на 1 век.<ref name ="Harris Gospels">[[Stephen L Harris|Harris, Stephen L.]], Understanding the Bible. Palo Alto: Mayfield. 1985. "The Gospels" p. 266-268</ref>
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
{{DEFAULTSORT:Luke}}
[[Category:New Testament books]]
[[Category:New Testament narrative]]
[[Category:Canonical Gospels]]
 
[[ar:إنجيل لوقا]]