Разлика помеѓу преработките на „Коми“

Одземени 159 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
 
[[File:Stef Cathedral Sytyvkar.jpg|thumb|десно|300п|Главниот град [[Ситкивкар]]]]
[[Податотека:siпеkkko.jpg|thumb|десно|300п|Реката [[Сисола]], која поминува покрај главниот град]]
 
'''Коми''' ([[Руски јазик|рус]] Республика Коми, [[Коми јазик|коми]] ''Коми Республика'') е [[Руски републики|република]] во составот на [[Русија|Руската Федерација]]. Главен град е [[Ситкивкар]]. Претседател е [[Владимир Торлопов]], додека [[Марина Истиховскаја]] е премиер.