Географија на Босна и Херцеговина: Разлика помеѓу преработките

с
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
 
Климата во БИХ е [[умерена континентална клима]] со топли лета и ладни зими. Подрачјата кои се наоѓаат на голема надморска височина имаат кратки ладни лета и долги жешки зими. На југ кон приморјето можат да се појават благи врнежливи зими.
 
[[Категорија:Географија на Босна и Херцеговина| ]]
 
{{Европа по тема|Географија на}}
 
[[bg:География на Босна и Херцеговина]]
[[bn:বসনিয়া ও হার্জেগোভিনার ভূগোল]]
[[bs:Geografija Bosne i Hercegovine]]
[[en:Geography of Bosnia and Herzegovina]]
[[es:Geografía de Bosnia y Herzegovina]]
[[fr:Géographie de la Bosnie-Herzégovine]]
[[it:Geografia della Bosnia-Erzegovina]]
[[lt:Bosnijos ir Hercegovinos geografija]]
[[nn:Bosnisk geografi]]
[[en:Geography of Bosnia and Herzegovina]]
[[no:Bosnia-Hercegovinas geografi]]
[[nn:Bosnisk geografi]]
[[pl:Geografia Bośni i Hercegowiny]]
[[pt:Geografia da Bósnia e Herzegovina]]
[[ro:Geografia Bosniei şi Herţegovinei]]
[[ru:География Боснии и Герцеговины]]
[[sh:Geografija Bosne i Hercegovine]]
[[sq:Gjeografia e Bosnjës dhe Hercegovinës]]
[[sr:Географија Босне и Херцеговине]]
[[sh:Geografija Bosne i Hercegovine]]
 
 
[[Категорија:Географија на Босна и Херцеговина| ]]
 
{{Европа по тема|Географија на}}
46.384

уредувања