Разлика помеѓу преработките на „Знаме на Русија“

с
Бот Менува: lv:Krievijas karogs; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Менува: lv:Krievijas karogs; козметички промени)
'''Државното знаме на Руската федерација''' претставува [[правоаголник]] со три бои, од кој најгорната е бела, средната е сина и најдолната е црвена. Односот помеѓу ширината и должината е 2:3.
 
== Видете исто така ==
* [[Грб на Русија]]
* [[Русија]]
 
{{рус-никулец}}
{{Europe topic|Знаме на|Знамиња во Европа}}
{{Азија по тема|Знаме на}}
 
[[Категорија:Русија]]
 
[[ko:러시아의 국기]]
[[lt:Rusijos vėliava]]
[[lv:Krievijas Federācijas karogs]]
[[ms:Bendera Rusia]]
[[nl:Vlag van Rusland]]