Споменик на слободата (Истанбул): Разлика помеѓу преработките

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: Споменикот на слободата (турски: Hürriyet Anıtı или Abide-i Hürriyet), е споменик кој што се наоѓа ...)
 
Нема опис на уредувањето
'''Споменикот на слободата''' ([[турски]]: ''Hürriyet Anıtı'' или ''Abide-i Hürriyet''), е споменик кој што се наоѓа во областа [[Шишли]], [[Истанбул]], [[Турција]]. Споменикот бил изграден во чест на војниците кои загинале во бунтот против радикалната власт на [[Османлиска империја|исламската Османлиска империја]] и уставните реформи по [[1839]] година познати како [[Танзимат]]. Споменикот бил дизајниран од страна на османлискиот архитект [[Музафер Бег]], кој победил на архитектонскиот конкурс. Основата на споменикот, кој што бил изграден во периодот од [[1909]]-[[1911]] година е во форма на [[триаголник]].
 
{{coord|41.06814|28.982041|type:landmark_scale:10000|format=dms|display=inline,title}}.<ref>{{cite web|url=http://wikimapia.org/1829561/tk/|title=Wikimapia|accessdate=2007-05-04}}</ref>
 
== References Наводи==
{{ReflistНаводи}}
 
[[Category:Buildings and structures in Istanbul]]
[[Category:MonumentsСпоменици andво memorials in IstanbulИстанбул]]
[[Category:Turkish military memorials and cemeteries]]
 
[[de:Abide-i Hürriyet]]