Разлика помеѓу преработките на „Седиментна карпа“

с
Бот Менува: fa:سنگ رسوبی; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Менува: fa:سنگ رسوبی; козметички промени)
'''Седиментните карпи''' настануваат со седиментација (напластување или таложење) на ситен материјал во [[Море|морињата]], [[Езеро|езерата]], [[Река|реките]] и на [[копно]]то. Овие карпи најчесто се напластени во хоризонтална положба и се состојат од слоеви со различна дебелина. Во нив може да се сретнат фосилни остатоци од [[растенија]] или [[животни]]. Според потеклото и видот на материјалот што се напластува, се разликуваат карпи со:
 
* ''Механичко потекло'', настануваат со напластување на [[Механика|механички]] иситнет или раздробен материјал во водите или на копното. Напластениот материјал се слепува, се цементира и се преобразува во цврста карпа. Карпи од ваков вид се [[конгломерат]]ите, [[Глинеста карпа|глинестите карпи]], [[лес]]от итн.
* ''Хемиско потекло'', се создаваат со таложење на материјал кој води потекло од растворите на минералите во водата. Примери за вакви карпи се [[гиопс]]от, [[бигор]]от и слично.
* ''Органогено потекло'', настануваат со седиментација на остатоци од фосилни [[Организам|организми]], и тоа најчесто [[планктон]]ски. Органогени карпи се [[креда]]та, [[дијатомит]]от, [[Нумулитен варовник|нумулитниот варовник]] и слично.
== Видете исто така ==
* [[Карпа]]
* [[Магматски карпи]]
* [[Метаморфни карпи]]
 
{{Link FA|sk}}
 
[[Категорија:Геологија]]
[[Категорија:Карпи]]
 
{{Link FA|sk}}
 
[[an:Roca sedimentaria]]
[[et:Settekivim]]
[[eu:Arroka sedimentario]]
[[fa:سنگ‌هایسنگ رسوبی]]
[[fi:Sedimenttikivilaji]]
[[fr:Roche sédimentaire]]