Бакирќој: Разлика помеѓу преработките

Додадени 28 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
|}
 
'''Бакиркој''' е големa, најгусто населенaнаселба со средна класа на станбени објекти во [[Истанбул]], [[Турција]], на европската страна од градот, помеѓу главниот пат E5 и брегот на [[Мраморно Море]]. Бакиркој е важен трговски и комерцијален центар [[за]] Истанбул.
 
== Историја ==
 
Во времето на [[Византија]], овој регион се наоѓал надвор од градот и се викал ''Хебдомон''. Овде, императорот [[Валент]] ја изградил својата царска резиденција. Освен ова, овде се наоѓала и црквата Свети Јован во која бил погребан [[Василиј II Македонецот]]. Прегрдието служело за собир на византискатљавизантиската армија. Подоцна, ова место било наречено ''Макохори'' (далечно место) каде биле изградени голем број на куќи.
 
Денеска, регионот е еден од поразвиените трговски центри во градот. Овде се наоѓаат голем број на трговски центри, кина, кафулиња, барови и слично. Овој регион е лесно поврзан со јавниот превоз на градот, бидејќи преку него минуваат голем број на автобуси. Во близина на Бакиркој се наоѓа [[Аеродром Истанбул Ататурк|аеродромот Ататурк]].
 
==НАдворешни врски==
 
Денеска, регионот е еден од поразвиените трговски центри во градот. Овде се наоѓаат голем број на трговски центри, кина, кафулиња, барови и слично. Овој регион е лесно поврзан со јавниот превоз на градот, бидејќи преку него минуваат голем број на автобуси. Во близина на Бакиркој се наоѓа Аеродром Истанбул Ататурк|аеродромот Ататурк.
 
==External links==
{{Commonscat}}
* [http://www.bakirkoy.bel.tr Website of Bakırköy Municipality]
* [http://www.Bakirkoy.gov.tr Office of the Governor of Bakırköy]
{{coord|40|59|15|N|28|51|42|E|display=title}}
 
{{DEFAULTSORT:Bakirkoy}}
[[Category:Cities, towns and villages in Istanbul Province]]