Разлика помеѓу преработките на „Грб на Узбекистан“

нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: 200px|right thumb|200px|right|Грб на Узбекистан до 1991 ''...)
 
[[File:Coat of arms of Uzbek SSR.png|thumb|200px|right|Грб на Узбекистан до 1991]]
 
'''Грбот на [[Узбекистан]]''' е официјалниот грб на државата кој бил усвоен на [[2 јули]] [[1992]] година. Тој е сличен по стилот со поранешните советски грбови. Грбот е во форма на круг со националните сина, бела и зелена боја. Од лево се наоѓа [[памук]], а од десно се наоѓа [[жито]]. Тие се двете главни земјоделски култури на Узбекистан. На врвот се наоѓа ѕвездата [[Руд Ел Хизб]], симбол на [[ислам]]от. Во средината се наоѓа митската птица [[Хума (митологија)|Хума]], симбол на среќа и слобода. Во позадина има пејзаж.
 
==Видете исто така==