Ријад: Разлика помеѓу преработките

Одземени 18 бајти ,  пред 12 години
с
Бот Додава: bo:རིས་ཡག; козметички промени
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: yo:Riyadh)
с (Бот Додава: bo:རིས་ཡག; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Ер Ријад''' ([[Арапски јазик|арапски]]: '''الرياضالرياض''' ''ar-RiyāḍRiyāḍ'') или само '''Ријад''' е [[Главен град|главниот град]] на кралството [[Саудиска Арабија]]. Се наоѓа во провинцијата [[Ер Ријад (провинција)|Ер Ријад]], во регионот [[Наџд]]. Во поширока смисла, Ер Ријад е лоциран во центарот на [[Арабија|Арабискиот Полуостров]], на големо плато и е дом на преку 4.260.000 жители.
 
Градот леѓи во "централниот коридор" на Саудиска Арабија за развој, заедно со [[Бураида]] и [[Ел Кхарџ]] во ријадската административна единица. Другите две области со концентрирана поголема популација се две крајбрежни области - околу [[Џида]] и [[Мека]] на [[Црвено Море|Црвеното Море]], и околу [[Џубаил]] и [[Дахран]] на [[Персиски Залив|Персискиот Залив]]. Ер Ријад се наоѓа на 24°°42'42" северно и 46°°43'27" источно (24.711667, 46.724167).
 
Ер Ријад е поделен на 17 општини под контрола на градот и ријадските развојни власти на чело со ријадскиот провинциски гувернер - [[Принц Салман Бин Абдул Азиз|Принцот Салман Бин Абдул Азиз]].
[[bg:Рияд]]
[[bn:রিয়াদ]]
[[bo:རིས་ཡག]]
[[br:Riyadh]]
[[bs:Rijad]]