Разлика помеѓу преработките на „Вајмарска Република“

с
Бот Додава: an:Republica de Weimar; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Додава: an:Republica de Weimar; козметички промени)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[imageПодатотека:Deutsches Reich2.png|thumb|Вајмарската Република]]
'''Вајмарска Република''' ([[германски]]: Weimarer Republik) или официјално '''Германски Рајх''' (Deutsches Reich) се нарекува [[Германија]] во периодот од [[1919]] до [[1933]] год. Овој период е познат како Вајмарски период. Името го добила по градот [[Вајмар]], каде што се оддржал национален собир за донесување на нов [[устав]] (којшто стапил на сила од [[11 август]] [[1919]] г.) за Германија по поразот во [[Прва светска војна|Првата светска војна]].
 
{{Link FA|he}}
 
[[an:Republica de Weimar]]
[[ar:جمهورية فايمار]]
[[az:Veymar Respublikası]]