Разлика помеѓу преработките на „Орце Николов“

Додадени 18 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с
'''Орце Николов''' ([[Скопје]], [[{{роден|7 |јануари]] [[|1916]]}} - [[{{починал|4 |јануари]] [[|1942]]}}) (Јордан Николов), [[народен херој на Македонија]], еден од организаторите и раководителите на работничкото движење во Македонија и член на Покраинскиот комитет на КПЈ за Македонија.<ref>Народни хероји Југославије, ''Младост'', Београд, 1975.</ref>
 
Роден е во [[Скопје]], во работничко семејство.<ref>[http://www.makedonskosonce.com/broevis/2003/sonce447/Tekst40.htm Јордан Николов - Орце, народен херој, 61 година од смртта - НА ПРАГОТ НА СВОЈАТА МАКЕДОНИЈА]</ref>