Разлика помеѓу преработките на „Дендрологија“

Додадени 33 бајти ,  пред 11 година
с
Бот Додава: bs:Dendrologija; козметички промени
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот Додава: bs:Dendrologija; козметички промени)
Не постои реска граница помеѓу [[растителна таксономија]] и денодрологијата. Меѓутоа дрвестите растенија не само што припаѓаат на многу различни [[Фамилија (биологија)|фамилии]], туку и овие фамилии може да се сочинети од дрвести и недрвести членови. Во некои фамилии има само малку дрвести видови. Ова во огромна мера ја ограничува корисноста на строго дендролошкиот приод. Дендрологијата повеќе се фокусира на стопански корисни дрвести растенија, нивното распознавање и нивните [[хортикултура|хортикултурни]] и [[силвикултура|силвикултурни]] својства.
 
== Познати дендролози ==
* [[Мајк Бејли]], [[Краличин Универзитет во Белфаст]]
* [[Мајкл Дир]]
* [[Алан Мичел]]
* [[Мациеј Гиертич]]
 
== Видете исто така ==
* [[Дендрохронологија]]
* [[Арборикултура]]
 
== Надворешни врски ==
* [http://www.sf.ukim.edu.mk/programi/predmeti/ss251.html Шумарски Факултет - Скопје. Наставен предмет: Урбана дендрологија]
 
[[Категорија:Дрва|*]]
 
[[bg:Дендрология]]
[[bs:Dendrologija]]
[[cs:Dendrologie]]
[[da:Dendrologi]]