Разлика помеѓу преработките на „Црква „Св. Пантелејмон“ - Горно Нерези“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Mанастирот "'''Свети Пантелејмон'''" со истоимената манастирска црква се наоѓа во с. [[Горно Нерези]], на планината [[Водно]], на осум километри југозападно од [[Скопје]]. Манастирскиот комплекс е ограден со високи ѕидови, а во него се наоѓаат црквата и манастирските [[конак|конаци]]. На ѕидовите на овој споменик на културата е сочувано [[фрескосликарство]], коешто по своите квалитети со се вбројува меѓу врвните дострели на византиското сликарство од времето на династијата на Комнените.
 
941.847

уредувања