Разлика помеѓу преработките на „Црвени алги“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: ko:홍조식물)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Црвените алги''' ([[Латински јазик|латински]]: ''Rhodophyta'') се, во најголема мерка, морски жители. Тоа се [[Еукариота|еукариотски]] [[Протиста|протисти]]. Бојата на нивниот [[талус]] се должи на црвениот [[пигмент]] [[фикоеритрин]], кој преовладува над [[хлорофил]]от (оттука и името) и им овозможува да вршат [[фотосинтеза]] и на поголема длабочина.
 
941.847

уредувања