Разлика помеѓу преработките на „Хирохито“

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: sr:Цар Хирохито)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Слика:Emperor_Hirohito_coronation_1928.jpg|thumb|300px|Императорот сликан во Кјото, 1928.]]
'''Императорот Хирохито''' ([[јапонски]]: 裕仁) ({{роден на|29|април|1901}} - {{починал на|7|јануари|1989}}) бил цар на [[Јапонија]] од [[1926]] до неговата смрт. Во Јапонија е познат по неговото постхумно име Шоова Тенноо (јапонски: 昭和天皇).
941.847

уредувања