Разлика помеѓу преработките на „Страни на светот“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: uz:Dunyo tomonlari)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Kompas ss.jpg|thumb|300px|right|Страните на светот]]
Четирите '''страни на светот''' се [[Север]], [[Исток]], [[Југ]] и [[Запад]]. Север и југ се свретени према своите соодветни [[Географски пол|полови]] на [[Земја]]та. Ротацијата на земјата пак, ја дефинира положбата на исток и запад.
941.847

уредувања