Разлика помеѓу преработките на „Состен“

Додадени 55 бајти ,  пред 10 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: sh:Sosten od Makedonije)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Состен''' (умрел [[277 п.н.е.]]) бил крал на [[Македон]]ија и генерал од династијата [[Антипатриди]]. Владеел како крал од [[279 п.н.е.]] - [[277 п.н.е.]] За време на владеењето на [[Лизимах]] бил гувернер на [[Мала Азија]]. Во [[279 п.н.е.]] го убил неговиот братучед [[Антипатар II]], кој тогаш бил [[крал на Македон]]ија. Состен уживал огромна популарност бидејќи ги поразил [[келти]]те во многу крвава битка кај [[Делфи]]. Бил убиен само две години по крунисувањето. Потоа на престолот дошол [[Антогон II Гонат]].
 
941.847

уредувања