Разлика помеѓу преработките на „Синајска Гора“

Додадени 55 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: de:Sinai (Bibel))
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Слика:Santa Catarina Sinai 2003.JPG|мини|лево|200|Синајска Гора]]
'''Синајска Гора''' или Мојсијева Гора, е [[планина]], која се наоѓа на јужниот дел од Синајскиот Полуостров со висина од 2285 м. Позната е во [[јудаизам|јудаизмот]], [[христијанство|христијанството]] и [[ислам|исламот]]. Оваа планина е позната по местото каде [[Мојсеј]] ги примил [[Десет Божји заповеди|Десетте Божји заповеди]].
941.847

уредувања