Предраг Самарџиски: Разлика помеѓу преработките

с
Бот додава Шаблон: Без извори
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: it:Predrag Samardžiski)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Предраг Самарџиски''' (роден [[4 ноември]], [[1986]] во [[Скопје]]) е [[Република Македонија|македонски]] [[кошарка]]рски [[Македонска кошаркарска репрезентација|репрезентативец]], кој настапува за [[Србија|српскиот]] кошаркарски прволигаш [[ФМП Железник]]. Тој е висок 216 [[сантиметар|см]] и тежок 110 [[Килограм|кг]]. Игра на позиција [[центар (кошарка)|центар]]. Син е на Бобан и Рената Самарџиски (познати кошаркари), негова сестра е Бојана Самарџиска, која истотака е репрезентативка на Македонија. Самарџиски настапувал за сите младински репрезентации на [[Македонија]]. По старите правила на [[НБА Драфт]]от, Предраг смееше да учествува на 18 години, во [[2004]], но подучен од НБА судбината на [[Дарко Миличиќ]], се отпиша од [[НБА Драфт|драфтот]], иако беше проектиран за пик во првата рунда, гарантирајки му 3-годишен договор со [[НБА]] тим. Предраг смееше да партиципира и на наредните четири [[НБА Драфт]]ови, во [[2005]], [[2006]] [[2007]] и [[2008]]. Во меѓувреме, Предраг настапуваше за [[КК Партизан]] и за [[ФМП Железник]], од 2005/2006 до ден денес. Тој имаше просеци од 12 поени и 7 скока со [[ФМП Железник]] во квалификациите за [[Улеб Куп]]от 2007/2008. Во [[јуни]] [[2008]], тој конечно ќе учествува на [[НБА Драфт|драфтот]], и е проектиран помеѓу 45та и 57та позиција, но заради став на Американските менаџери од трендот на Европејци кои одбиваат да дојдат во [[НБА]], само неколку Европејци беа регрутирани во [[НБА]], и Предраг остана недрафтуван. Штета, Самарџиски е нашиот најталентиран млад кошаркар. На престојните квалификации за европското првенство што ке се одржи следната година, Предраг беше еден од назаслужните кошаркари кои ја однесоа Македонија на европското првенство.
941.847

уредувања