Разлика помеѓу преработките на „Персонификација“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ca:Personificació)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Фигури (стилистика)}}
'''Персонификација''' е најпознатата и најчестата сложена [[тропа]]. Со оваа фигура на неживите нешта им се препишуваат особини на живи суштества. Всушност персонификација е кога се даваат човечки особина на нештата. Честа фигура е во [[поезија]]та.
941.847

уредувања