Оникс: Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: is:Ónyx)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Слика:Onyks_grudka_polerowana_Brazylia.jpg|мини|десно|200п|Оникс од Бразил]]
'''Оникс''' е вариетет на калцедонот ([[кварц]]от) со слоевита градба во која на црна основа се нанесени бели линии. Ваква структура има т.н. арапски оникс, а постои и неслоевит црн кремен без бели линии кој се нарекува црн оникс и кој денес најмногу се употребува за изработка на накит.
941.847

уредувања