Магија (илузија): Разлика помеѓу преработките

Додадени 55 бајти ,  пред 12 години
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: ta:மாய வித்தை)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Магија''' (или '''трик''') е уметност на забавување публика преку изведување на [[илузија|илузии]] што вчудоневидуваат, често преку оставање на впечаток дека нешто невозможно е постигнато, речиси како изведувачот да поседува [[натприродно|натприродни]] моќи. Сепак, оваа илузија дека магија е изведена е создадена целосно со помош на природни средства. Практичарите на оваа уметност се нарекуваат ''магионичари'' или ''илузионисти''.
 
941.847

уредувања