Разлика помеѓу преработките на „Контексно слободна граматика“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: sh:Kontekstno neovisna gramatika)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
Во лингвистиката и информатиката '''контексно-слободна граматика''' ([[англиски јазик|англиски]]: Context-free grammar - CFG) е формална граматика каде што секое продукциско правило ја има формата
 
941.847

уредувања