Разлика помеѓу преработките на „Алогизам“

Додадени 57 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Шаблон: фигури (стилистика)}}
'''Алогизам''' е [[стилска фигура]] на спротивност која по пат на кршење на [[логика]]та во дадената ситуација, постигнува [[комедија|комичен]] или [[иронија|ирониски]] ефект. Сродна е, односно е подвид на [[антитеза]]та.
941.847

уредувања