Разлика помеѓу преработките на „Алкален метал“

Додадени 57 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Менува: pt:Metal alcalino)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
Алкалните метали содржат во последното [[енергетско ниво]] по еден [[електрон]] во s-[[орбитала]]та. Таквата електронска конфигурација е причината за нивните карактеристични општи својства. Слично како кај [[Благороден гас|благородните гасови]], овие елементи се јавуваат по определен број елементи периодично. Периодичноста се јавува по 8, 8, 18, 18, 32 елементи.
941.847

уредувања