Разлика помеѓу преработките на „Александар Турунџев“

с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот менува: Image -> Податотека)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Слика:Aleksandar Turundzhev.jpg|мини|десно|250п|Александар Турунџев]]
'''Александар Турунџев''' е македонски војвода. Роден е во [[1872]] година во с. Екши Су ([[Горно Врбени]]), Леринско. Во редовите на [[ТМОРО]] се вклучил многу млад, најнапред како четник, а потоа како војвода. За време на [[Илинденско востание|Илинденското востание]] со својата чета зел активно учество во борбите кај Леринско.
941.847

уредувања