Разлика помеѓу преработките на „Џон Доуленд“

Додадени 57 бајти ,  пред 11 година
с
Бот додава Шаблон: Без извори
с (Бот Додава: oc:John Dowland)
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
[[Слика:dowland.png|thumb|right|220px|Џон Доуленд]]
'''Џон Доуленд''' ([[англ.]] ''John Dowland'') ([[1563]] – [[20 февруари]], [[1626]]) е [[Англија|англиски]], а можеби родум [[Ирска|ирски]] [[композитор]], пејач и [[лејта|лејтист]]. Денес тој е најпознат по неговата [[песна]] ''Течете, солзи мои'' („Flow, my tears“).
941.847

уредувања