Разлика помеѓу преработките на „Александар Прокопиев“

с
нема опис на уредувањето
с
Прозаист и есеист. Роден во Скопје, 1953. Дипломирал и магистрирал на Филолошкиот Факултет во Белград, на групата за компаративна книжевност и теорија на литературата. Работи во Институтот за македонска литература при [[Филолошки факултет Скопје|Филолошкиот факултет во Скопје]].
 
Основоположник на [[постмодернизам|постмодернизмот]] во современата македонска [[литература]]. За [[новела|новелата]] „Ѕиркачот“ беше номиниран за книжевната награда [[Балканика|„Балканика“]] во 2007 година.
 
Делата на Прокопиев се преведени на [[англиски]], [[јапонски јазик|јапонски]], [[француски јазик|француски]], [[чешки јазик|чешки]], [[германски јазик|германски]], [[унгарски јазик|унгарски]], [[полски јазик|полски]], [[италијански јазик|италијански]], [[руски јазик|руски]], [[српски јазик|српски]] и [[бугарски јазик|бугарски]] јазик.
123

уредувања