Ихтис: Разлика помеѓу преработките

Додадени 2.782 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
(Создадена страница со: Ихтис (грчки|грчки ἰχθύς - риба) е рано христијанство|ранохристијански симбол кој во ...)
 
Нема опис на уредувањето
Ихтис (грчки|грчки ἰχθύς - риба) е рано христијанство|ранохристијански симбол кој во првобитната црква се користел како акроним за изразот: »Исус Христос, Божји Син, Спаситељ.« Ихтис на грчки значи риба.
== Значење ==
 
Според некои усни преданија, овој симбол бил користен од страна на христијаните во времето на нивните прогони од Римска империја|Римската империја како знак за нивно распознавање бидејќи грчкиот збот ἰχθύς во себе го содржи изразот Ιησούς Χριστός Θεού υιός σωτήρ:
 
* ΙΗΣΟΥΣ (Iēsoûs »Исус«)
 
* ΧΡΙΣΤΟΣ (Christós »Христос - Помазаник«)
 
* ΘΕΟΥ (Theoû »Божји«)
 
* ΥΙΟΣ (Hyiós »Син«)
 
* ΣΩΤΗΡ (Sōtér »Спасител«)
 
== Историја ==
 
Во историјата сеуште не е познато дали христијаните биле први кои се служеле со овој знак за распознавање.Овој симбол се поврзува со Афродита, Атаргатис, Дагон, Ефес, Изида,, Делфин, и Пелагија.<ref>{{cite web |url=http://www.religioustolerance.org/chr_symb.htm |title=Fish (ichthus), cross, and crucifix |accessdate=2009-04-27 |publisher=religioustolerance.org}}</ref>. Барбара Вокер, во нејзината книга ''The Woman's Dictionary of Symbols and Sacred Objects'', пишува дека ихтисот бил син на морето на божицата Атаргатис и дека се користел како симбол на сексуалноста и плодноста.
 
Сепак, за прв пат овој симбол се појавил како графит во катакомба|катакомбата на Папа Каликст I во Рим, а подоцна и на христијанските мозаик|мозаици во христијанските храмови. Рибата се споменува и дала симболичко значење неколку пати во евангелијата. Неколку од Исусовите ученици биле рибари.
 
 
[[Category:Acronyms]]
[[Category:Christian symbols]]
[[Category:Greek loanwords]]
[[Category:Early Christian inscriptions]]
[[Category:Roman-era Greek inscriptions]]
 
[[ar:سمكة المسيح]]
[[bs:Ihtis]]
[[cs:Ichthys]]
[[da:Fisken som kristent symbol]]
[[de:Fisch (Christentum)]]
[[en:Ichthys]]
[[es:Ichthys]]
[[eo:Iĥtis]]
[[fo:Iktus]]
[[fr:Ichtus]]
[[ko:익투스]]
[[hr:Ihtis]]
[[it:Ichthys]]
[[la:Ichthys]]
[[nl:Ichthus (symbool)]]
[[ja:イクトゥス]]
[[pl:Ichthys]]
[[pt:Ictus]]
[[ru:Ихтис]]
[[sl:Ihtis]]
[[sr:Ихтис]]
[[fi:Iktys]]
[[sv:ICHTHYS]]
[[tr:İchthys]]
[[uk:Іхтіс]]
[[zh:耶穌魚]]