Табела на чинови во Руското царство: Разлика помеѓу преработките

с
Бот менува: Category -> Категорија, File -> Податотека
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот менува: Category -> Категорија, File -> Податотека)
[[FileПодатотека:Tabel o rangah.jpg|thumb|250px|Табель о рангах]]
'''Табела на чинови''' (Табель о рангах) била формална листа на функции и чинови во војската, владата и на дворот во [[Царска русија]]. Ваквата поделба била воведена од [[Петар Велики]] во [[1722]] во неговата борба против потоечкото наследно [[дворјанство]], ([[болјар]]ите).
 
*[http://home.comcast.net/~markconrad/Ranks.html Табела на чинови през руската историја (на англиски)]
 
[[CategoryКатегорија:Царска Русија]]
[[CategoryКатегорија:Руско дворјанство]]
[[CategoryКатегорија:Руски воени чинови]]
 
[[ca:Taula de Rangs de la Rússia Imperial]]
941.847

уредувања