Разлика помеѓу преработките на „Соли“

Додадени 15 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Додава: hu, lv, pnt Брише: eu Менува: ja)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Halite(Salt)USGOV.jpg|thumb|[[Кристал]] на сол]]
'''Солите''' се [[Хемиско соединение|соединенија]] изградени од [[метал]]ен или некој друг вид на [[катјон]] и [[анјон]] на некоја [[киселина]]. Имињата на солите се образуваат така што најпрво се наведува ''името на металот'' (односно катјонот) што ја гради солта заедно со неговиот [[оксидационен број]] (напишан во мала заграда со римски броеви), а потоа ''името на анјонот'' на киселината според правилата за номенклатура кај киселините.
 
941.847

уредувања