Панкреас: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Gray 1100 Pancreatic duct.png|thumb|Панкреасот и дванаесетпалечното црево]]
'''Панкреасот''' или '''поджелудочната жлезда''' е [[жлезда]] со двојно лачење - егзокрино (надворешно) и ендокрино (внатрешно). Оваа жлезда е сместена под [[желудник]]от, веднаш до [[Дванаесетпалечно црево|дванаесетпалечното црево]], со кое е и [[Анатомија|анатомски]] поврзана преку [[Панкреасен канал|панкреасниот канал]].
 
941.847

уредувања