Разлика помеѓу преработките на „Бафало (Њујорк)“

Додадени 15 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Додава: ms:Buffalo, New York)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:Buffalo, New York from I-190 North entering downtown.jpg|thumb|300px|right|Снимка на центарот на Бафало, Њујорк, САД]]
 
'''Бафало''' е [[САД|американски]] град во западен [[Њујорк (сојузна држава)|Њујорк]]. Тој е вториот по големина град во оваа сојузна држава, по [[Њујорк]], и е седиште на областа [[Ири (област)|Ири]]. Метрополската област Бафало-Нијагара има околу 1,1 милиони жители. Без разлика на неговата сива, индустриска слика, Бафало е дом на различно население, уметност, култура, [[ноќен живот]] и слично.
941.847

уредувања