Барун-Урт: Разлика помеѓу преработките

Додадени 15 бајти ,  пред 12 години
с
Бот менува: Image -> Податотека
с (Бот Додава: war:Baruun-Urt)
с (Бот менува: Image -> Податотека)
[[ImageПодатотека:SukhbaatarSquare.jpg|200px|thumb|right|Статуа на Сухбатар ви Барун-Урт.]]
'''Барун-Урт''' ({{lang-mn|Баруун−Урт}}) е град во источна [[Монголија]] и главен град на покраината [[Сухбатар (покраина)|Сухбатар]]. Градот со околината ја формира областа Барун-Урт. Областа има површина од 50 km² со густина на население од 246 на km² (2006).
 
941.847

уредувања