Разлика помеѓу преработките на „Аеродром Минхен“

Додадени 45 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: Image -> Податотека, Јуни -> јуни
с (Бот Додава: ar:مطار ميونخ)
с (Бот менува: Image -> Податотека, Јуни -> јуни)
Аеродромот започна со операции во 1992, заменувајќи го дотогашниот Минхен Реим аеродром. Кога конструкцијата започна во 1980 година, местото именувано Френзхејм мораше да биде уништено, и 500 жители мораа да бидат преселени на друго место.
Аеродромот беше именуван по Франц Јозеф Штраус, кој одигра важна улога на политичката сцена во Германија. Помеѓу другото, тој беше долгогодишен премиер на Баварија и под негово владеење се донесе одлуката за градење на аеродромот.
Во Јунијуни 2003, Терминалот 2 беше завршен, каде беше сместена алијансата Star Alliance. Поради нагло зголемениот сообраќај, трета писта е планирана да се изгради во блиска иднина.
 
==Транспорт од аеродромот==
 
====Хала Д====
[[ImageПодатотека:Vorfeld Terminal 1 III.JPG|right|thumb|150px|]]
 
*[[Aer Lingus]] (Белфаст, Корк, Даблин)
==Терминал 2==
 
[[ImageПодатотека:Raetia-Secunda12.JPG|right|thumb|300px|Надворешен изглед на терминалот 2]]
[[ImageПодатотека:MUCFIDS.jpg|right|thumb|300px|Terminal 2 [[Информации за летовите]]]]
Терминалот 2 е резервирано за членовите на Star Alliance, како и партнерите на [[Луфтханза]]. Беше отворен на 29 Јуни, 2003 година и е способен да прими од 20 до 25 милиони патници годишно. Дваесет и шест авиокомпании го користат терминалот.
 
941.847

уредувања