Разлика помеѓу преработките на „Анастас Јанков“

Додадени 768 бајти ,  пред 11 година
Биографија
(без непотврдена изjава (21:51, 12 ноември 2008))
(Биографија)
име=Анастас Jанков |
портрет= Anastas_Jankov.jpg |
опис= македонски револуционер и бугарски офицер|
наставка= |
роден-дата={{роден на|18|март|1857}} |
роден-место= ={{роден во|Загоричане|Егејска Македонија|Отоманска империја}} (ден. [[Грција]]) |
починал-дата={{починал на|15|април|1906}}|
починал-место= [[Слика:Flag of Bulgaria.svg|лево|22x20px|Знаме на Бугарија]] {{починал во|Влахи|Бугарија}} |
}}
'''Анастас Јанков''' ({{lang-bg|Анастас Янков}}) (?-[[1906]]) бил офицер од [[Бугарската армија]] ([[полковник]]) од село [[Загоричани]], кога во [[1902]] година отиде со голема чета во [[Костур (град)|Костур]]ско за да крева „[[востание]]”. Учествува во [[Руско-турска војна (1877-1878)|Руско-турската војна (1877-1878)]] и [[Српско-бугарска војна|Српско-бугарската војна]] (1885) година.
 
Полковник Анастас Јанков е женет за сестрата на [[Рајна Кнегиња]] и е татко на деецот на Бугарската комунистичка партија [[Коста Јанков]].
[[Категорија:ВМОРО]]
 
[[Категорија:ВМОРО]]
[[Категорија:Бугарски офицери од Македонија]]
 
[[bg:Анастас Янков]]
5.612

уредувања