Разлика помеѓу преработките на „Шехадет“

Додадени 17 бајти ,  пред 10 години
с
Бот Додава: sl:Šahada; козметичке промене
с (Бот Додава: os:Шахадæ)
с (Бот Додава: sl:Šahada; козметичке промене)
Основното начело на [[Ислам]]от се наоѓа во '''шехадетот''' („две сведоштва“, [[арапски јазик|арапски]]: ''' لا إله إلا الله محمد رسول الله ''') - „Нема друг бог (кој е достоен да се обожува) освен [[Аллах]] и [[Мухаммед]] е Божјиот пратеник“. Шехадетот е клуч за да се биде дел од Исламската Вера, секој кој навистина верува во овие зборови се вбројува во муслимани. Меѓутоа, од практични причини за оние кои стануваат муслимани од претходно друга религија или пак оние кои го прифаќаат Илсламот од неверстно мора да ги изрецитират овие зборови во присуство на два сведока (машки пол) за да може да бидат сметани за муслимани од страна на другите членови на [[Исламот во Македонија|општеството]].
 
=== Шесте одредби на верувањето ===
За сите муслимани важат шест основни одредби:
 
[[sh:Šehadet]]
[[simple:Shahada]]
[[sl:Šahada]]
[[so:Shahaadah]]
[[sq:Deklarata Islame]]